موقعیت یابی مبتنی بر سیستم عامل اندروید (Android) برای دستگاه های همراه

موقعیت یابی مبتنی بر سیستم عامل اندروید (Android) برای دستگاه های همراه

چکیده:

با توجه به رشد روز افزون کاربری تجهیزات همراه مانند تبلت و تلفن های همراه  در عرصه فنآور ی های انفورماتیک و به کارگیری سیستم عامل اندروید جهت کار با این گونه دستگاه ها و کاربرد آن ها در موقعیت یابی و نقشه برداری، آشنایی با این

سیستم عامل و نرم افزارهای مکانیابی مبتنی بر آن ضروری به نظر می رسد. نرم افزارهای مکانیابی و مسیرکاوی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند، با به کارگیری از امکاناتی مانند (maps.google.com) و ( Google Earth) کار مکانیابی و مسیریابی را تسهیل می نمایند.

 

مقدمه

سیستم عامل اندروید به عنوان یکی از کاملترین سیستم عامل های تجهیزات همراه، در ارائه سرویس های مسیرکاوی و موقعیت یابی کاربردی روز افزون پیدا کرده است. این سیستم عامل برای اولین بار در سال 2007 توسط گروهی به نام Open Handset Alliance معرفی شد. این گروه مرکب از شرکت های سازنده سخت افزار، نرم افزار و خدمات ارتباطی بودند که گوگل آنها را ساماندهی کرده بود. گوگل به خاطر دارا بودن بزرگترین سای تهای نقشه و مکان یابی در کل جهان (maps.google.com) و همچنین نرم افزار Google Earth (که شامل عکس های ماهواره ای تمام نقاط زمین است ) توانایی فوق العاده ای در امر موقعیت یابی و مسیرکاوی کسب نموده است.

 

تاریخچه اندروید

سیستم عامل اندروید بر اساس هسته نسخه 6/ 2 سیستم عامل لینوکس طراحی شده است طراح اندروید آقای اندی روبین، کارش را در سال 1989 در شرکت اپل آغاز کرد و سپس در شرکتی که بعدها توسط مایکروسافت خریداری شد، فعالیت خود

را ادامه داد. وی شرکتی را شخصاً تأسیس کرد و اندروید را در آن پدید آورد و این شرکت بعدها توسط شرکت گوگل خریداری گردید. آقای روبین به علت علاقه فراوان به علم روباتیک، نام اندروید را برای سیستم عامل خود انتخاب کرد که به معنای روبات انسان نما است.

 

نرم افزارهای موقعیت یاب و GPS

1- نرم افزار Google Maps v4.1.1 : این نرم افزار که توسط شرکت گوگل طراحی و ساخته شده است، نقشه تمامی کشور ها، شهرها، خیابا ن ها و کوچه های جهان را دارد و به کمک تلفن های همراه GPS دار و نقشه های ماهواره ای گوگل مپ در یافتن مسیر مورد نظر و نمایش موقعیت فعلی به کاربر کمک می کند. این نرم افزار همچنین امکانات بسیار مفیدی از قبیل: نمایش موقعیت کاربر، نمای سه بعدی خیابان، طول و عرض جغرافیایی و جستجو با صدا را در اختیار کاربران قرار م یدهد.

2- نرم افزار Maverick Pro : این نرم افزار یک نرم افزار موقعیت یاب و GPS است که با نقشه های آفلاین هم کار می کند. از امکانات این موقعیت یاب ، نشان دادن مکان دقیق کاربر بر روی نقشه، سرعت سنج، قطب نما، تعیین مسافت طی شده، امکان ذخیره کردن مسیر، طی مسیر ( Tracking ) و… است.

3- نرم افزار Navitel Navigator : یکی از برنامه های GPS برای گوشی های اندروید،برنامه Navitel Navigator است. برنامه ای که با پشتیبانی از قابلیت مسیریابی با راهنمای صوتی فارسی، منو و صفحه کلید فارسی، کاربری خود را برای فارسی زبانان تسهیل کرده است. جدیدترین نسخه این برنامه Navitel Navigator v5.0.3.70 است.

 

نتیجه گیری

با توجه به گرایش تکنولوژی به سمت افزایش توانایی های تلفن همراه و کوچک شدن هرچه بیشتر سیستم ها و دستگاه ها و دسترسی دائمی به بسترهای ارتباطی و اطلاعاتی، چنین بر می آید که نسل جدیدی از نرم افزارها و سیستم های عامل، امر مسیرکاوی و موقعیت یابی و در نتیجه نقشه برداری را دچار تحول و تغییر خواهند کرد. کلیه این تغییرات به واسطه سهولت دسترسی به اطلاعات زمین مرجع و جغرافیایی صورت می پذیرد. در عصر حاضر به دلیل سیر تحولات سریع تکنولوژی، آشنایی با فنآوری های نوین برای سازما ن های دولتی و بخش خصوصی به منظور ارتقاء سطح ارائه خدمات و سرویس های عمومی و تخصصی، امری ضروری است.

 

منبع: نشریه نقشه برداري – شماره 114 – تیر ماه 1392 نوشته مهندس مراد عباس زاده توسلی