ارسالها: 151
موضوعها: 50
تاریخ عضویت: اردیبهشت ۱۳۹۲
اعتبار:
24
ممنون دوست عزیز واسه پاسخهاتون
در مورد روش اول که گفتید " با دقت کامل بر روی همون عارضه در لایه وکتوری کلیک و سپس مختصاتشو وارد میکنم" چطور میشه اینکارو کرد؟! چون ابزار ژئورفرنس روی تمام لایه های برداری غیر فعاله و نمیشه مختصاتی بهش داد!! ممنون میشم اگه توضیح بدید چطور میشه روی یک عارضه در لایه برداری کلیک کرد و مختصات وارد کرد!!!!!!!!
اما روش دوم که خودم فکر میکردم جواب بده، جواب نمیده چون تمام این توضیحات در کتاب "راهنمای کاربردی Arc GIS 10" نوشته "سارا سنجری" در صفحات 204 تا 208 توضیح داده شده و منم این مراحل رو رفتم اما همونجوری که توی کتاب گفته زمانی میشه این کارو انجام داد که مختصات لایه برداری صحیح باشه و عکس ماهواره ای مختصات نداشته باشه!
در واقع وقتی روی لایه برداری که بدون مختصات یا با مختصات غلط هستش Zoom To Layer میزنیم کل صفحه این مختصات غلط رو بعنوان پیش فرض قبول می کنه و وقتی باقی مراحل رو انجام میدم، نه تنها درست نمیشه بلکه لایه عکسی که مختصاتش صحیح بود هم مختصات غلط لایه برداری رو به خودش می گیره
I Don't Know
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
ارسالها: 65
موضوعها: 48
تاریخ عضویت: اردیبهشت ۱۳۹۲
اعتبار:
35
برای ژئو رفرنس کردن لایه های وکتوری می توانید از ابزار Spatial Adjustment استفاده نمایید. (تا جایی که من می دونم ابزار Georeferencing برای ژئورفرنس کردن لایه های رستری کاربرد دارد)
برای ژئورفرنس نمودن با استفاده از ابزار Spatial Adjustment:
لایه ای که مختصات ندارد و همچنین یک لایه مختصات دار از محدوده مورد نظر را add کنید.
عوارض مشترک دو لایه (مثلا یک ساختمان، میدان و...) را پیدا کرده و snapping هر دو لایه را روشن کنید و با ابزار New Displacement Link از لایه ای که مختصات ندارد به لایه ای که مختصات دارد رفرنس دهید.
دقت کنید که حداقل بایستی برای سه نقطه این کار را انجام دهید.
پس از اینکه تمام نقاط مورد نظر خود را رفرنس دادید از قسمت Spatial Adjustment بر روی Set Adjust Data کلیک نمایید. از پنجره باز شده، تیک گزینه All features in this layers را فعال کرده و لایه ای را که مختصات ندارد انتخاب کنید و OK را بزنید.
سپس از قسمت Spatial Adjustment روی Adjust کلیک کنید، با این کار لایه وکتوری شما در مختصات واقعی خود قرار می گیرد.
ارسالها: 730
موضوعها: 251
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۲
اعتبار:
124
دوستان برای زمین مرجع کردن یک لایه وکتوری باید از ابزارspatial adjustment استفاده کرد در صورتی که هیچ سیستممختصاتی براش تعریف نشده باشه این کار رو میکنیم.
بدین شیوه که فایل کد رو در arcmap اد کرده و آن را به شیپ export میگیریم سپس از گوگل ارث یا نقشه های مختصات دار دیگر استفاده میکنیم.
اگر از گوگل ارث استفاده کردیم نقاط مشترک را بر روی آن مشخص کرده و سپس تنها را وارد arcmap میکنیم سپس نوار ابزار spatial adjustment را فراخوانی کرده و ادیتور را استارت میکنیم.
و از حدا اقل سه نقطه مشبه و پراکنده در نقشه برای مختصات دار کردن این فایل برداری استفاده میکنیم.
دقت داشته باشیم که ژیو رفرنس کردن مخصوص زمین مرجع فایل های رستری فاقد مختصات است و spatial adjustment مخصوص فایلهای برداری( vectory) فاقد مختصات میباشد.
مطمینم که آقای گنجور میتوانند مثال اجرا شده این توضیح را در ادامه ذکرکنند.
ارسالها: 151
موضوعها: 50
تاریخ عضویت: اردیبهشت ۱۳۹۲
اعتبار:
24
۰۳-۱۷-۱۳۹۲، ۰۲:۵۰ ب.ظ
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳-۱۷-۱۳۹۲، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط me8rdad.)
ممنون از شما دوستان عزیز
من الان روی فایلهای خودم تست کردم و جواب گرفتم.. عجب چیز باحالی بود این..
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
ارسالها: 386
موضوعها: 129
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۲
اعتبار:
31
۰۳-۱۷-۱۳۹۲، ۰۵:۰۳ ب.ظ
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳-۱۷-۱۳۹۲، ۰۵:۰۷ ب.ظ، توسط ganjoor.)
1- عکس ماهوارهای مکان مورد نظر را گرفتم(برای اینکه کیفیت کارم بالا باشد از Microsoft virtuoal earth گرفتم)
2- با شناسایی نقاط مشترک بین تصویر دانلود شده و google earth، تصویر دانلود شده را georfrence کردم و export گرفتم.
3- حالا 1 لایه georfrence شده و یک لایه(shapefile) بدون مختصات دارم.
4- هر دو لایه را در toc فعال کردم.
Editor-5را فعال نموده و سپس spatial Adjustment را آوردم.
Target -6را بر روی shape file قرار دادم.
7-با استفاده از گزینه new displacement linke چند نقطه مشترک را از vector به تصویر ماهواره ای منتقل کردم( بالای 3 تا ).
8- سپس به ترتیب adjust set adjast datd spatial Adjustment
9-و در مرحله آخر عمل define را انجام می دهیم.
اگر فکر می کنید مشکل داره ممنون می شم کمکم کنید .با تشکر از آقای آژغ برای راهنمایی که کردند
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
ارسالها: 151
موضوعها: 50
تاریخ عضویت: اردیبهشت ۱۳۹۲
اعتبار:
24
فقط یه سوال کوچیک!!
همه چیز درست پیش میره و لایه ها روی هم قرار می گیره اما چرا آخر کار موقع Stop کردن Editor به مشکل بر میخوره و خطای Not Responding میده و Save نمیشه؟!
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
ارسالها: 24
موضوعها: 5
تاریخ عضویت: آبان ۱۳۹۳
اعتبار:
1
با سلام و سپاس بابت روشی که معرفی نمودید
بنده هم همچین فایل وکتوری دارم که ژئو.ر نشده با تصویری که ژئو.ر شده است. طبق فرموده ی شما عملیات رو انجام دادم اما با این کار در واقع فایل تصویر که ژئورفرنس هست را به مکانی انتقال داده ام که فایل وکتوریه(ژئو.ر نشده)وجود داشت در واقع کار رو برعکس انجام میده.چونکه در زمانی که قصد داری عملیات ژئورفرنس رو با گزینه Rectify ذخیره کنی لایه target رو لایه تصویری(رستری) معرفی میکنه که قابل تغییر به لایه وکتوری نیست!!!!در صورتیکه لایه target مورد نظر ما میبایست لایه وکتوری باشد
تشکر میکنم اگه راه حلی ارائه دهید
ارسالها: 2
موضوعها: 0
تاریخ عضویت: آبان ۱۳۹۳
اعتبار:
0
سلام من هم مشکل بالا را داشتم ولی برای لایه وکتوری گزینه ژئورفرنس غیر فعاله فقط برای تصاویر ماهواره ای فعال میشه چی کار کنم