جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارایی نقشه های دو بعدی با فرمت dgn در gis
سلام و خسته نباشید
من نقشه دو بعدی با فرمت dgn دارم که از سازمان نقشه برداری گرفته شده از همین می تونم برای انجام کارهای gis مثل تهیه demو شیب و ...استفاده کنم یا باید فرمت دیگه ای داشته باشم ؟
پاسخ
با سلام
شما اول بایستی فایل اتوکد رو به شیپ فایل تبدیل کنید و بعد اگه اطلاعات توصیفی مربوط به رقوم ارتفاعی رو داشته باشید میتونید نقشه های مربوطه رو تهیه کنید.
البته خود سازمان نقشه های توپوگرافی 1/25000 رو دارن که به صورت شیپ فایل هستش و کار کردن با اون ها هم بهتره و هم خیلی دقیقتر هستن.
این نقشه چه جور نقشه ایه؟
پرواز را به خاطر بسپار...
پرنده مردنیست
پاسخ
سلام
الان فایل را می فرستم براتون تا ببینید.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   62611NE.rar (اندازه: 2.2 MB / تعداد دفعات دریافت: 93)
پاسخ
سلام، ابتدا از نقشه تون با macrostation یا globalmapper خروجی dxf بگیرید. بعد با کد (ترجیحا 2008) بازش کنید.لایه هایی که لازم ندارید پاک کنید و از لایه منحنی میزان خروجی شیپ بگیرید.
پاسخ
فایل شما رو نگاه کردم.
فایلی که با نام 62611NEG آورده شده در واقع همون فایل حاوی رقوم ارتفاعی است و برای تهیه نقشه های شیب و یا DEM بایستی پس از تبدیل این فایل به شیپ فایل از اون نقشه های مربوطه رو تهیه کنید. فقط فایلتون به اصطلاح زمین مرجع (ژئورف) نبود و اگه بخواید در نهایت از نقشه هاتون خروجی بگیرید حتما برای اعتبار کارتون لازمه که نقشتون مختصات داشته باشه. در ضمن فایلهای اتوکد معمولا فیلدهای اضافی زیادی تو بخش اطلاعات توصیفی دارن و پس از تبدیل به شیپ فایل فیلد یا فیلدای مربوط به رقوم ارتفاعی رو به صورت یه فیلد جدا مرتب کنید و بقیه رو حذف کنید. اگه براتون مشکل بود بگید تا آپ کنم.
در این رابطه هر سوالی داشتید بپرسید
پرنده مردنیست
پاسخ
سلام و صبح به خیر
خیلی لطف کردید . از راهنماییتون خیلی ممنون . حالا برای مختصات دار کردنش می تونم از همون مراحل زمین مرجع کردن فایل های رستری استفاده کنم ؟
در نهایت از وقتی که گذاشتید خیلی ممنون . مطمئنا در مسیر گیر میکنم . امیدوارم دوباره بتونم مزاحمتون بشوم و از اطلاعاتتون استفاده کنم .
خدانگهدار
پاسخ
خواهش میکنم.
شما الان باید حداقل مختصات 4 گوشه نقشتون رو داشته باشید تا بتونید اونو ژئورف کنید.
نکته دیگه اینه که هر فایل اتوکد حاوی چندتا زیرمجموعه است (پلیگون و نقطه و...) که بایستی هر کدوم از اینا جداگونه اکسپورت و تبدیل به شیپ فایل بشن. تو فایل شما بخش پلی لاین بیشترین سهم رو تو نقشه داره.
متاسفانه یه مشکلی که تو فایل وجود داره اینه که وقتی تبدیل به شیپ فایل میکنید خیلی از پلی لاین ها منحنی تراز نیستند و فیلد مربوط به رقوم ارتفاعی اونها هم خالیه که اینها باید حذف بشن و همچنین رقوم ارتفاعی رو تو 3 تا فیلد جدا میاره که حتما لازمه اینها یه فیلد واحد بشن تا بتونید بر اساس اون نقشه شیب، TIN و یا دیگر نقشه ها رو تهیه کنید. در نهایت بازم پیشنهاد میکنم نقشه های توپو 1/25000 به صورت شیپ فایل که سازمان زمین شناسی هم داره خیلی بهتره. اگه این امکان نبود با یه کم حوصله میشه با همین فایل به یه چیزایی رسید!!
پرنده مردنیست
پاسخ
(۰۲-۲۲-۱۳۹۳، ۰۷:۳۹ ب.ظ)negar.anvary نوشته است: سلام و خسته نباشید
من نقشه دو بعدی با فرمت dgn دارم که از سازمان نقشه برداری گرفته شده از همین می تونم برای انجام کارهای gis مثل تهیه demو شیب و ...استفاده کنم یا باید فرمت دیگه ای داشته باشم ؟

پيشنهاد بنده استفاده از 25000 سه بعدي است در صورت دسترس نبودن ميتواني فقط لايه مربوط به كنتور g را مستقيم در arc باز كني و فقط لايه كنتور با شماره لايه 52 54 و 50 را تبديل به شيپ كني امام سپس در ديتابيس كنتور ارتفاع ها تصحيح وبا استفاده از topo دم مورد نظر را تهيه كني.
پاسخ
سلام و خیلی ممنون .
باهاشون کلنجار رفتم ولی فعلا به این نتیجه رسیدم که برم و شیپ فایل بگیرم . هزینه ام بالا میشه ولی کارم راحت تره . باز هم خیلی ممنون .
پاسخ
(۰۲-۲۲-۱۳۹۳، ۰۸:۳۴ ب.ظ)negar.anvary نوشته است: سلام
الان فایل را می فرستم براتون تا ببینید.

خیلی خیلی خیلی ممنون مهندس بابت فایلی که گذاشتی
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Music تراکم کرنل نقاط جرم خیز و همبستگی آن با تراکم جمعیت در منطقه baranazx 0 7,022 ۰۵-۱۴-۱۴۰۲، ۰۹:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: baranazx
  درج نام برای نقاط mohsen1400 0 15,750 ۱۱-۲۷-۱۴۰۰، ۰۷:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsen1400
  شیپ فایل جزیه هرمز Adel137 3 15,884 ۱۱-۲۴-۱۴۰۰، ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
Star درخواست شیپ فایل جزیره هرمز+تصویر ماهواره ای elahe.talebi 4 3,770 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۰۹:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Adel137
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 14,950 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۴۲ ق.ظ
  محدود کردن کریجینگ به ایران mohsen1400 0 15,166 ۱۱-۲۱-۱۴۰۰، ۱۲:۳۹ ق.ظ
  Geostatistical Analyst mohsen1400 1 15,366 ۱۱-۱۹-۱۴۰۰، ۱۰:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  برطرف نمودن خطای مربوط به عدم شناسایی نقشه dem در محیط GIS hhabibi61 1 15,589 ۱۱-۱۴-۱۴۰۰، ۱۱:۳۰ ق.ظ
  شیپ فایل شهر تهران زهرا2 1 15,960 ۱۱-۰۹-۱۴۰۰، ۱۰:۲۲ ق.ظ
  کهرنکردن قسمت سرچ ارک مپ Gis777 1 16,116 ۰۹-۲۷-۱۴۰۰، ۰۶:۴۱ ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید:

Delivered by خبرنامه جی آی اس