جهت استفاده از تمامی امکانات تارنمای انجمن (ایجاد موضوع،دانلود فایل و ...) لازم است،عضویت یک ساله را خریداری فرمائید. برای این کار مبلغ 50 هزار تومان را به کارت 6221061059143315 واریز نموده،سپس نام کاربری خود را به شماره 09128921121 ارسال کنید. 01-07-1402

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال تخصصی
فایل cad رو با arc map باز می کنم و به shape file تبدیل می کنم این فایل دارای مقیاس هست و با گوگل ارث مکانش قابل مشاهده هست .سوال این است که من چطور می توانم یه این فایل مختصاتی بدهم که درگوگل ارث در مکان واقعیش قرار گیرد؟
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
سلام
برید در قسمت arctoolbox بعدtools data mangement بعد
projection and transformations بعد بسته به نوع فایل که اگر feature است گزینه project از feature را انتخاب کنید و اگر رستر است از گزینهraster قسمت define projection را انتخاب کنید
پاسخ
منظورتون رو از با گوگل ارث مکانش قابل مشاهده هست رو نفهمیدم

اما اکثر فایلهای CADی دارای مختصات UTM هستند

برای دادن مختصات به فایل مورد نظرتون باید از طریق Define Projection سیستم مختصات لازم رو برای فایلتون تعریف کنید....

اگر هم فایلتون بطور کل فاقد مختصاته باید از طریق همون گوگل ارث و یا یک Base Map دقیق، یک سری نقاط مشابه بین لایه و نقشه در نظر بگیرید و از این طریق ژئورفرنس کنید
تا فایلتون دارای مختصات بشه.....

.
پاسخ
با سلام
سوال جناب ganjoor سوال منم هست اما گمون نکنم این راه حلش باشه جون سوال در واقع مربوط به ژئورفرنس کردن میشه اما این جواب واسه تعریف و یا تغییر سیستم تصویر نقشه ها و مرحله بعد از ژئورفرنس کردنه..
دوستان دیگه اگه ممکنه کمک یا اصلاح کنن
با تشکر
*** هر روزی که می آموزم، پی می برم که جاهل ترم!! ***
پاسخ
(۰۳-۱۶-۱۳۹۲، ۱۱:۴۵ ب.ظ)me8rdad نوشته است: با سلام
سوال جناب ganjoor سوال منم هست اما گمون نکنم این راه حلش باشه جون سوال در واقع مربوط به ژئورفرنس کردن میشه اما این جواب واسه تعریف و یا تغییر سیستم تصویر نقشه ها و مرحله بعد از ژئورفرنس کردنه..
دوستان دیگه اگه ممکنه کمک یا اصلاح کنن
با تشکر

سوال یکم گنگ بود
اگه منظور شما و Ganjoor همون ژئورفرنسه که باید برای مختصات دادن یکی از این 2 راه رو انتخاب کنید

1)از منوی View بر روی زیر منوی Data Frame Properties کلیک کنید
بر روی تب Coordinate System کلیک کنید
برای انتخاب مختصات باید از کادر Select a Coordinate System اقدام کرد. در این کادر برروی فولدر Predefined کلیک کنید. اگر مختصات نقشه UTM باشد باید Projected را انتخاب کنید.

اگر مختصات نقشه جغرافیایی است بدین صورت عمل کنید

Geographic........> World..........> WGS_1984

2) می توان بعد از ژئورفرنس کردن و از طریق Define Projection برای لایه مختصات تعریف کرد.

به هر حال سوال قدری نامفهوم بود..اگه سوال دقیق تر پرسیده شود بهتر می توان بهش جواب داد
پاسخ
شاید باید یه تعریفی از ژئورفرنس یا همون زمین مرجع کردن داشته باشیم تا بتونیم به همدیگه کمک کنیم..
تا جایی که اطلاعات مختصر من بهم یاری میده، ما زمین مرجع میکنیم تا نقشه ها در موقعیت درست خودشون توی جهان واقعی قرار بگیرند و برای این کار به مختصات واقعی نیاز داریم تا نقشه خودمون رو به اون ارجاع بدیم.. مثل ژئورفرنس کردن نقشه های اسکن شده که حداقل 4 تا مختصات واقعی از گوگل ارث و یا GPS می گرفتیم و عمل ژئورفرنس کردن رو انجام میدادیم. اما در مورد این مورد خاصی که داریم حرف می زنیم، نقشه های اتوکدی بدون مختصات یا با مختصات غلطی هستش که هنوز به موقعیت صحیح در جهان واقعی ارجاع ندادیم و در واقع هنوز ژئورفرنس نشده تا بخوایم سیستم تصویری که بالا توضیحش رو دادید واسش تعریف کنیم!!
اما این قسمت توضیحات شما باید به همین ژئورفرنس کردن مربوط باشه که گفتید :
"اگر هم فایلتون بطور کل فاقد مختصاته باید از طریق همون گوگل ارث و یا یک Base Map دقیق، یک سری نقاط مشابه بین لایه و نقشه در نظر بگیرید و از این طریق ژئورفرنس کنید تا فایلتون دارای مختصات بشه"
جواب سوال باید توی همین قسمت باشه..
راهنمایی کنید تا چطور اینکارو انجام بدیم!!
با تشکر!
پاسخ
فایلهای اتوکد مختصات دارند ولی سیستمشون به سیستمهای موجود در GIS نمیخوره که با یه تعریف مختصات حل میشه

اما اگر فایلی بطور کل فاقد مختصات باشه باید برای دادن مختصات به آن از ژئورفرنس استفاده کرد.
در لینک زیر ژئورفرنس کردن نقشه های اسکن شده کاغذی توضیح داده شده چنانچه توضیحاتش گنگ بود بگید تا در همینجا توضیح بدم

ژئورفرنس کردن

Big GrinHeartBig GrinHeartBig GrinHeartBig GrinHeart
پاسخ
ممنونم از توجهتون اما جواب من این نیست , شاید منظورم و بد رساندم.
ما georefrence نقشه های اسکن شده را بلد هستیم اما راه حل georefrence یک shapefile که از cad بی مختصات گرفته شده را بلد نیستیم
نخند, گریه نکن , فقط بیاندیش
پاسخ
توضیحاتش گنگ نبود اما همونطور که خودتون گفتید در اون لینک ژئورفرنس کردن "نقشه های اسکن شده کاغذی" توضیح داده شده Dodgy در صورتی که تمام بحث امشب ما در مورد نحوه ژئورفرنس کردن "نقشه های برداری" مشتق شده از اتوکد بود!! Blush

مشکل خودم رو با فایلی که قرار میدم واستون توضیح میدم. هرچند که بعید میدونم به جوابم برسم. Huh
توی این فایل GIS دو تا دیتا فریم وجود داره که در اولی یک نقشه اسکن شده و یک تصویر ماهواره ای ژئورفرنس شده از شهر رشت وجود داره که جفتشون روی هم منطبق هستند و طول جغرافیایی یک عدد 6 رقمی و عرض جغرافیایی یک عدد 7 رقمیه که اینا صحیح هستند..
در زیر اینا و در دیتا فریم بعدی یه Shape File برداری خارج شده از اتوکد وجود داره که مختصاتش غلطه و یک طول 8 رقمی و یک عرض 9 رقمی داره..
من چه بلایی باید سر این لایه برداری بیارم تا همزمان و بطور صحیح با تصاویر بالا نشون داده بشه و در واقع بصورت کامل اصلاح بشه؟! چون بطور موقت میشه با گزینه Fit to Display از زیر مجموعه Georeferencing با جابجا کردن نقشه و کوچیک و بزرگ کردن اون 2 تا رو با هم توی یک نما نشون داد اما مثمر ثمر واقع نمیشه! Undecided
بدرود!

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   How_to_Georeference.rar (اندازه: 38.1 KB / تعداد دفعات دریافت: 129)
پاسخ
me8rdad جان عزیز:
سعی کنید وقتی یک پروژه GISی رو برای کسی یا جایی میفرستید حتما لایه ها رو هم با اون بفرستید.. چون پروژه های GISی که با فورمت mxd ذخیره می شوند فقط در کامپیوتر کسی که اون رو ذخیره کرده قابل اجراست............

ژئورفرنس کردن لایه های وکتوری:

ژئورفرنس کردن لایه های وکتوری هیچ فرقی با همون روشی که در بالا و برای عکسهای اسکن شده گذاشتم نداره. یعنی میتونید با همون روش یک لایه وکتوری رو ژئورفرنس کنید. برای به دست آوردن مختصات نقاطی که قرار ژئورفرنس بشن کافیه یک عارضه مشخص رو درنظر بگیرید و مختصاتش رو از گوگل ارث بگیرید... مثلا من لایه یه شهری رو دارم که در اون لایه مثلا یک برج، پل، یا یک عارضه شاخص وجود داره، در گوگل ارث مختصات دقیق همان عارضه رو درمیارم و هنگام زئورفرنس کردن مث همون روش بالا که براتون فرستادم با دقت کامل بر روی همون عارضه در لایه وکتوری کلیک و سپس مختصاتشو وارد میکنم.... مهمم نیست که لایه ای رو که میخوایم ژئورفرنس کنیم عکس اسکن شده، لایه رستری و یا وکتوریه......

یک راه دیگر هم وجود داره:
اگه مثلا یه لایه وکتوری بدون مختصات از یک منطقه به همراه عکس ماهواره ای یا یک نقشه ژئورفرنس شده از همهان منطقه رو داشتیم برای ژئورفرنس کردن لایه وکتوری بدون مختصاتمون به روش زیر عمل میکنیم:

1.روی لایه بدون مختصات کلیک راست و Zoom To Layer رو بزنید
2. از منو Georefrencing گزینه Fit to Display رو بزنید تا لایه وکتوری (بدون مختصات ) با عکس، رستری و یا هرچیزی که مختصات داره بر روی هم قرار گیرند.

3. Auto Adjust رو غیر فعال کنید
4. بروی Control Point یا همون 2تا + در منو Georefrencing کلیک کنید تا نشانگر موس به + تغییر پیدا کنه

5. چندتا نقطه یا عارضه مشخص رو در هردو لایه پیدا کنید( مثلا ما در دو لایه وکتوری که مختصات نداره و در مثلا عکس ماهواره ای که مختصات داره 4تا نقطه مشترک پیدا کردیم)
روی نقطه مشترک شماره 1 در لایه وکتوری کلیک کنید و اون رو به همون نقطه در عکس وصل کنید تا اینجوری مختصات نقطه واقع در عکس ماهواره ای یا هرچیزی که مختصات داره به لایه وکتوری که مختصات نداره منتقل بشه

همین کار رو برای ماباقی نقاط انجام دهید

وقتی این کار رو انجام دادید از منو georefrencing بر روی Update Georefrencing کلیک کنید تا تغییرات اعمال بشه و در نهایت برای ذخیره سازی روی Rectify کلیک کنید.

هر سوالی داشتید من در خدمتم
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی جهت حذف عوارض از DEM Zahra530 2 2,285 ۰۸-۱۵-۱۳۹۹، ۰۷:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Zahra530
  چرا مقدار ولیو فایل flow accumulation را در مپ الجبرا عدد 2500=> میزنند؟ kimia352 0 1,262 ۱۲-۰۸-۱۳۹۸، ۰۴:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kimia352
  ترکیب لایه های خطی با حفظ ویژگی عرض هر لایه majidzarean 0 1,599 ۰۶-۰۲-۱۳۹۸، ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: majidzarean
  نحوه محاسبه درصد پوشش با NDVI kamkar 0 1,613 ۰۸-۱۲-۱۳۹۷، ۰۴:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: kamkar
  شبکه بندی یک پلیگون و تعیین مختصات جغرافیایی مرکز شبکه ها saharsm 1 2,592 ۰۶-۰۵-۱۳۹۷، ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  کپی کردن از یک line feature در arcgis مثلا به تعداد 50 عدد samaa 2 2,766 ۰۳-۲۶-۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: فردین آژغ
  هزینه پروژه جی آی اس چقدر است؟ کریمی 6 7,494 ۰۳-۲۲-۱۳۹۷، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nadiri
  آموزش کار با template rahmati-gis 0 1,745 ۱۱-۲۶-۱۳۹۶، ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rahmati-gis
  حذف نقاط در شیپ فایل rza 4 6,553 ۱۱-۱۸-۱۳۹۶، ۱۱:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: alish
  قرار دادن عکس هوایی بر روی طرح fariba 1 3,252 ۱۰-۱۷-۱۳۹۶، ۱۱:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fariba

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

برای عضویت در خبرنامه جی آی اس ایمیل خود را وارد نمایید: